Čas měření je udáván primárně ve světovém čase UTC (UTC = UT = GMT = SELČ-2h = SEČ-1h), místní čas je udáván v závorce za časem v UTC.
Radarová data
Radarová data představují sloučenou informaci z radarů Brdy-Praha a Skalky. Nejsou-li data z některého radaru dostupná, je neviditelná oblast vyznačena šedou barvou.
Znázorněný přepočet stupnice na intenzitu srážek v [mm/h] je pouze přibližný. Stupnice je znázorněna pro zdůraznění exponenciální závislosti intenzity srážek na hodnotách radarové odrazivosti [dBZ]. Při nízké intenzitě srážek (cca 0.1 mm/h a méně) se často nejedná o srážky dopadající na zem. Naopak při vysokých intenzitách nad cca 100 mm/h se často nejedná o tak silné srážky, ale spíše to svědčí o přítomnosti krup, které odráží radarové vlny nejsilněji.
Občas jsou na radarových snímcích úzké barevné výseče (paprsky) falešných "odrazů". Nejedná se o detekci srážkové oblačnosti, ale o rušení radarových měření zařízeními pro bezdrátové poskytování internetu. Intenzita těchto "odrazů" často měření od měření kolísá (cca mezi 4 - 30 dBZ), někdy i mizí.
Podrobnějši informace o radarových datech je možno nalézt ZDE.
Detekce blesků
Blesk je silný jiskrový výboj, při kterém dochází k přenosu elektrického náboje mezi místy s rozdílným elektrickým potenciálem. Rozlišujeme blesky mezioblačné a blesky do země, které dále dělíme na záporné (přenášející do země záporný náboj) a kladné (přenášející do země kladný náboj). ČHMÚ neprovozuje vlastní síť detekce blesků, ale na základě komerční smlouvy využívá data ze sítě detekce blesků provozované externí firmou. Detekční síť je vhodná především pro detekci výbojů do země, při detekci mezioblačných výbojů je úspěšnost zachycení výbojů nižší. Síť detekce blesků detekuje jednotlivé bleskové výboje, přičemž blesk je obvykle tvořen několika bleskovými výboji. Pravděpodobnost detekce jednotlivých výbojů se pohybuje okolo 70% a pravděpodobnost zachycení blesku (tedy alespoň části výbojů) by měla přesahovat 90%, není však 100%. Ve výjimečných případech může dojít k detekci falešných bleskových výbojů. Přesnost určení polohy výbojů se pohybuje kolem 1 km.
Srážky 1h, 3h, 6h, 24h
Plošné radarové odhady srážek a bodové hodnoty získané ze staničních srážkoměrných měření jsou sumovány za poslední 1h, 3h, 6h, 24h a poté jsou vzájemně zkombinovány. Výsledné pole má jak výhody detailního prostorového pokrytí radarovými měřeními, tak výhody přesného bodového měření na jednotlivých srážkoměrných stanicích. Je třeba dodat, že i při použití kombinace obou typů měření dochází k nepřesnostem v odhadech srážkových úhrnů - chybějící srážkoměrné stanice v dané oblasti nebo jejich nereprezentativnost, útlum radarového paprsku, orografické zesílení srážek a další.
Staniční měření
Aplikace zobrazuje hodinová staniční měření.
Autor aplikace: RNDr. Petr Novák Ph.D., Český hydrometeorologický ústav.