FOTOGRAFICKÁ DOKUMENTACE


Úvod

Dokument popisuje průběh získávání fotografií od postižených obcí. Součástí tohoto dokumentu je přehled „vzorových“ fotografií v členění na druh ohrožení či povodňovou situaci – tyto fotografie se nachází v elektronické podobě ve formátu .pdf, (2 fotografie na straně A4) jako příloha č. 1.

1. Oslovení obcí

Celkem došlo k oslovení 296 obcí, při jejich výběru bylo postupováno dle seznamu od MŽP, který obsahoval přehled 427 obcí postižených bleskovými povodněmi v období od 24.6. do 7.7.2009.

Z tohoto počtu bylo vybráno již zmíněných 296 obcí, které se nacházejí v krajích, které zahrnují požadované oblasti:
- oblast Novojičínska (Jičínka a přítoky)
- oblast Rychlebských hor a Jesenicka (Bělá, Vidnávka, apod.)
- oblast Volyňky, Blanice a Úhlavy
- oblast dolní Ploučnice (Bystrá, Kamenice).

2. Získání fotografií

Fotografie poskytly nejenom oslovené obce, ale fa Koordinace obdržela také CD s fotografiemi od Povodí Ohře, s.p..

Povodí Ohře, s.p.:

Adresář „1_vlna_1_7_09“ obsahuje snímky provozních techniků (POh) závodu Terezín – provoz Česká Lípa s popisem lokalit tak, jak je zaznamenali při pohybu v terénu během a po povodni. Celkem se jedná o 148 snímků.

Adresář „2_vlna_4_7_09“ obsahuje snímky (308 ks) od různých autorů přibližně takto:

- „01_z_prubehu“ jsou snímky od anonymních fotografů (hrdinů), co stihli během povodně zaznamenat průběh bleskové srážky i další rychlé události několika minut (max. hodin)
- „02_po_povodni_Bystrá“ obsahuje fotografie povodňových škod na říčce Bystrá od Benešova (ústí do Ploučnice – proti proudu – Dolní, Horní Habartice, Markvartice, Veselé… dne 7.7.09) (a 10.7.09 snímky z obcí: Nový Oldřichov, Veselé, Česká Kamenice, Kerhartice…)

pouze u tohoto adresáře lze určit jednoznačně autory snímků (kdyby vznikl někde nějaký problém s autor. právy) - 7/7/09 – Vít Slabyhoud, 10/7/09 – Ing. Vlastimil Hasík. Ostatní snímky jsou zaslané buď neznámými autory nebo staženy z webu z nejrůznějších míst a stránek… Celkem se jedná o 456 snímků.

Povodí Ohře, s.p. na CD také dodalo vzorový příklad srovnání „suché a mokré“ fotografie z Benešova nad Ploučnicí. Tyto srovnávací fotografie mají velmi vysokou vypovídající hodnotu, proto jsou použity v příloze č. 1.

Obce:

Snímky dodalo 87 obcí. Obce předaly 5.310 snímků + několik prezentací, případně zpráv z povodně či přehledů fotografií v podobě indexů, případně videozáznamů.

35 obcí kontaktovalo firmu Koordinace (telefonicky, e-mailem, poštou), že se buď na jejich území v uvedeném období povodeň nevyskytla, nebo byla malého rozsahu, tak nemají žádné fotografie k dispozici.

Jedna obec dodala popis fotografií, fotografie však nakonec nedodala.

Zbylé obce (174) na výzvu nijak nezareagovaly.

Z celkového počtu 5.310 snímků bylo do zprávy „Fotografická dokumentace“ zařazeno 113 fotografií pro tisk, tj. 2,1%. Z celkového počtu 87 obcí, které dodaly fotografie, došlo k použití snímků od 38 obcí, tj. 43,7%.

3. Tisky vybraných fotografií

Fotografie jsou rozčleněny do těchto tématických skupin:
Naplavené kamení, půda, větve
Porovnání
Postižené silniční a pěší komunikace
Postižení dětských táborů, školek
Poškozené mostky a lávky
Poškození železničních tratí
Rarity
Sesuvy půdy, poškozené břehy, koryta
Sportovní areály
Škody na majetku občanů – domy, zahrady
Škody na majetku občanů – zaplavené interiéry
Vozidla
Zapojení těžké techniky

Kromě vytištěných fotografií (příloha 1c) je k dispozici seznam (příloha 1a), který popisuje vybrané vytištěné fotografie a mapy v členění na jednotlivé kraje (příloha 1b), ve kterých jsou zobrazeny obce, jejichž fotografie jsou využity pro tisk. Vytištěné fotografie včetně seznamu a map jsou označeny jako příloha č. 1.

4. Doporučená pravidla pro pořízení fotodokumentace

Fotografické evidenční a dokumentační práce se provádějí před povodní, v průběhu povodně a po povodni. Velmi vhodným doplněním fotodokumentace z povodně je pořízení leteckých snímků a videozáznamů. Nejlepším srovnáním je pořízení tzv. suchých a mokrých snímků (porovnání místa nejlépe před povodní, v době povodně a po povodni). Tyto fotografické evidenční a dokumentační práce slouží jako podklad pro zprávu o povodni. Zpráva o povodni se řídí danou osnovou. Data týkající se fotodokumentace je vhodné promítnout také do mapy a šikmých a kolmých leteckých snímků a využít souřadnic GPS.

Před fotografováním je nutné mít fotoaparát plně nabitý, s volnou kapacitou na paměťové kartě, dále je vhodné zkontrolovat datum a čas nastavení fotoaparátu. Vybrané snímky fotodokumentace je nutné popsat (datum pořízení, místo a čas pořízení, souřadnice GPS, bližší popis, vodní tok, autor snímku).

Zpracovaná vzorová dokumentace je označena jako příloha č. 2.

Příloha č. 1