Aerologická stanice Praha - Libuš provádí třikrát denně měření prostřednictvím aerologických sond. Aerologická sonda stoupá v atmosféře pomocí vodíkem plněného meteorologického balónu až do výšky zhruba 30 - 35 km. Měření se provádí v termínech 00, 06 a 12 UTC. Průlet sondy atmosférou do okamžiku prasknutí rozpínajícího se balónu trvá kolem 90 minut, proto samotný start předchází uvedené termíny o 30 - 45 minut. Během letu měří sonda teplotu vzduchu, vlhkost vzduchu a na základě lokalizace její polohy je určován směr a rychlost větru v jednotlivých výškách.
Výsledky posledního měření naleznete zde.
Sestava aerologického systému
Aerologický systém je tvořen radiosondou a přijímacím a vyhodnocovacím pozemním zařízením s příslušným software.
Radiosonda obsahuje čidla, která umožňují měřit teplotu, vlhkost a polohu. Stanice Praha - Libuš používá radiosondy RS41-SG firmy VAISALA. Radiosonda RS41 pro měření teploty používá odporový platinový teploměr měřící v rozsahu od +60°C do -100°C s nejistotou měření 0,4°C. Vlhkost je měřena tenkovrstvým kondenzátorovým čidlem měřícím v rozsahu 0 až 100 % RH s nejistotou měření 4%.
K lokalizaci sondy během letu je využíván družicový navigační systém GPS (Global Positioning System). Radiosonda umožňuje retranslaci navigačních pomocných signálů, přijímaných z navigačních systémů, do pozemního zařízení. Nejistota měření větru je 0,15m/s a 2°.
Pozemní zařízení VAISALA DigiCORA MW41 pomocí anténního systému automaticky přijímá data z radiosondy, vysílaná frekvenčně modulovanými radiovými vlnami v pásmu 400MHz. Z těchto dat jsou počítány též tlak a teplota rosného bodu.
Zpracovatelský SW vyhodnotí naměřená a vypočítaná data, provede softwarové korekce (opravy vlivu slunečního záření, kyvadlového pohybu sondy na závěsu pod balonem, nebo např. interpolace krátkodobého výpadku měření) a vytvoří výstupní soubory v definovaných formátech (ASCII data, mezinárodní zpráva BUFR). Naměřené údaje jsou distribuovány do regionálního telekomunikačního centra, kde jsou k dispozici zahraničním meteorologickým službám, interně jsou z nich zpracovány grafické výstupy prezentované na webu ČHMÚ.
Historie základních aerologických měření
Aerologická měření