1. Emise látek znečišťujících ovzduší |
V souladu se zákonem č. 309/91 Sb. o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami (zákon o ovzduší), v plném znění zákona č. 211/94 Sb., jsou zdroje znečišťování ovzduší rozděleny do čtyř kategorií:
- Velké zdroje znečišťování - REZZO 1
- Střední zdroje znečišťování - REZZO 2
- Malé zdroje znečišťování - REZZO 3
- Mobilní zdroje znečišťování - REZZO 4
Podle tohoto rozdělení jsou v rámci Informačního systému kvality ovzduší (ISKO) provozovaného ČHMÚ zavedeny jednotlivé databáze REZZO 1–4 (Registr emisí a zdrojů znečišťování ovzduší), které slouží k archivaci a prezentaci údajů o stacionárních a mobilních zdrojích znečišťování ovzduší.
Vývoj celkových emisí hlavních znečišťujících látek mezi lety 1988–1998 (obr. 1-1) ukazuje, že u emisí tuhých látek a oxidu siřičitého (které pocházejí zejména ze stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší) došlo
proti roku 1997 k dalšímu poklesu, který byl mj. očekáván zejména v souvislosti s naplněním termínu obecné platnosti emisních limitů pro zdroje znečišťování ovzduší podle vyhlášky MŽP č. 117/1997 Sb. k zákonu o ovzduší. Na celkovém sestupném trendu množství emisí ze stacionárních i mobilních zdrojů mezi lety 1988–1998 se vedle postupných hospodářských změn výrazně projevuje řada opatření ke snížení emisí realizovaných provozovateli zdrojů, postupná změna palivové základny (přechod z uhlí na zemní plyn) u všech kategorií stacionárních zdrojů a obměna vozového parku mobilních zdrojů, zejména osobních vozidel.Výchozím podkladem pro emisní bilanci látek znečišťujících ovzduší za rok 1998 pro velké zdroje byly podkladové údaje Provozní evidence velkých zdrojů znečišťování ovzduší za rok 1998 předané provozovateli zdrojů České inspekci životního prostředí (ČIŽP). Aktualizace databáze REZZO 1, tj. dalších technických údajů o provozu zdrojů (údaje o kotlích, palivu a technologiích), je prováděna z formulářů předložených provozovateli zdrojů jako Souhrnné vyhodnocení údajů provozní evidence podle vyhlášky č. 117/97 Sb., ve spolupráci s ČIŽP.
V průběhu let 1998–1999 byla provedena aktualizace údajů o emisích středních zdrojů ve všech okresech ČR z podkladových údajů Provozní evidence středních zdrojů znečišťování ovzduší za rok 1997 a 1998, ověřovaných referáty ŽP okresních úřadů. Současně je pracovištěm Oddělení emisí a zdrojů (OEZ) v Milevsku průběžně prováděna také aktualizace databáze REZZO 2, která zahrnuje údaje o více než 30 000 středních zdrojů, z toho cca 22 500 zdrojů spalování paliv a více než 8 000 zdrojů technologických. Tato aktualizace technických dat o provozu zdrojů (údaje o kotlích, palivu, technologiích a emisích), je prováděna z doplňkových údajů Souhrnného vyhodnocení údajů provozní evidence podle vyhlášky č. 117/97 Sb., ve spolupráci s příslušnými referáty ŽP okresních úřadů.
Bilance emisí malých zdrojů byla provedena ze zpracovaných údajů Sčítání lidu, domů a bytů (SLDB) provedeného v roce 1991, jejichž výstupem jsou spotřeby základních druhů fosilních paliv spalovaných v domácnostech. Z údajů aktualizovaných ve spolupráci s regionálními dodavateli paliv a energií (plynárenské a.s., energetické a.s. a teplárenské podniky) byly vypočteny emise znečišťujících látek z domácích topenišť (REZZO 3) za rok 1998. Celková bilance malých zdrojů nezahrnuje údaje o emisích z drobných provozoven, zpoplatňovaných obecními a městskými úřady. Vývoj spotřeby základních druhů paliv zdrojů REZZO 3 mezi lety 1990 (údaje z bilance provedené býv. TECO Milevsko) a 1998 (aktualizace údajů ze SLDB) ukazuje obr. 1-2. Změnu skladby vytápění bytů, na které se významně podílela také dotační politika SFŽP, mezi lety 1991 (údaje SLDB) a 1998 (aktualizovaný stav) ukazuje obr. 1-3.
Údaje o emisích znečišťujících látek z mobilních zdrojů (REZZO 4) za rok 1998 byly zpracovány Centrem dopravního výzkumu (CDV) Brno za resort Ministerstva dopravy a spojů, zahrnující silniční, železniční, vodní a leteckou dopravu. Bilance ostatních mobilních zdrojů (zemědělských a lesnických strojů, doplněná od roku 1997 o stavební stroje, vnitropodnikovou dopravu a mobilní prostředky armády) byla zpracována z vypočtených údajů o spotřebách pohonných hmot a příslušných emisních faktorů.
Zpracováním výsledků ze sčítání vozidel provedeného v roce 1995 bude možné aktualizovat současnou verzi geografické vrstvy emisí z mobilních zdrojů na dálnicích a hlavních silnicích v ČR. Tato vrstva přiřazuje každému úseku silniční sítě, pro který bylo provedeno sčítání vozidel, hodnotu průměrné měrné emise za 24 hodin.
Tabulka 1-1 dokumentuje podíl jednotlivých sledovaných kategorií zdrojů na předběžné celkové emisi znečišťujících látek v roce 1998. Pokles emisí ze stacionárních zdrojů a uvedené doplnění emisí v kategorii mobilních zdrojů má za následek nárůst podílu mobilních zdrojů na celkových emisích zejména u emisí NOx.
Tabulka 1-2 uvádí vývoj emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů sledovaných Rámcovou úmluvou OSN o změně klimatu. Systém REZZO tyto emise nezahrnuje; uvedené hodnoty emisí jsou stanovovány podle standardní metodiky IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change). Hodnoty emisí oxidu dusného (N2O) v letech 1990–1995 budou přepočteny v souladu s nedávnou revizí této metodiky.
Mezi nejzatíženější oblasti z hlediska emisí znečišťujících látek patří stále území hlavního města Prahy, severočeská a severomoravská oblast. Jak ukazuje srovnání měrných emisí ze stacionárních zdrojů v letech 1995 a 1998 (tab. 1-3 a tab. 1-4), dochází i v tomto ukazateli k výraznému zlepšení, zejména u emisí oxidu siřičitého a tuhých látek. Vývoj emisí z velkých zdrojů v uvedených oblastech v letech 1987 – 1998 ukazuje obr. 1-4, 1-5 a 1-6.
Jak ukazují údaje v tabulce 1-5, výrazné snížení spotřeby hnědého uhlí a těžkého topného oleje u velkých zdrojů se podílí na dlouhodobém poklesu emisí oxidu siřičitého a tuhých látek, v období let 1990–1998. Pokles konečné spotřeby tuhých paliv v létech 1990 až 1998 o více než 30 % a růst spotřeby zemního plynu, jsou změny vedoucí ke zkvalitnění struktury spotřeby ve prospěch druhů šetrnějších pro životní prostředí.
Zpracování emisních údajů do map emisních hustot pomocí GIS je uvedeno na obr. 1-7, 1-8 a 1-9, kde jsou v síti čtverců 5 x 5 km zobrazeny emisní hustoty tuhých látek, oxidu siřičitého a oxidů dusíku. Podkladem pro mapy byly údaje o emisích ze stacionárních zdrojů (REZZO 1–3) a liniových zdrojů (REZZO 4) za rok 1997 s územní disagregací emisí liniových zdrojů podle sčítání vozidel z roku 1990.