2. Imise látek znečišťujících ovzduší  

Imisní část ročenky charakterizuje územní hodnocení znečištění ovzduší oxidem siřičitým, oxidy dusíku, prašným aerosolem, ozonem, oxidem uhelnatým a těžkými kovy v prašném aerosolu na základě výsledků měřicích stanic v České republice.V letošní ročence jsou vedle uvedeného souboru znečišťujících látek prezentovány také výsledky pravidelných staničních měření aromatických uhlovodíků. Koncem roku 1995 (říjen–prosinec) došlo na stanicích AIM ke změně v měření prašného aerosolu. Místo odběrů vzorku bez rozlišení velikosti částic, SPM, se nyní měří pouze jeho frakce PM10, závažná z hlediska zdravotních vlivů.

První část je věnována staničním sítím pro sledování kvality ovzduší v České republice. Jsou zde uvedeny souhrnné tabulkové přehledy počtů stanic jednak podle oblastí a organizací, jednak podle druhu měřené znečišťující látky a způsobu měření, a dále je uvedena tabulka úplnosti ročních souborů dat ze staničních sítí. V první části je prezentováno i mapové znázornění rozmístění staničních sítí organizací přispívajících do imisní báze systému ISKO.

Následující část je věnována zpracování výsledků měření koncentrací znečišťujících látek formou mapových vyjádření, grafů a tabulek, charakterizujících znečištění ovzduší v postižených oblastech České republiky za rok 1998. Další část je věnována celé České republice. Jsou zde uvedena jednak mapová znázornění a tabulky vyjadřující kvalitu ovzduší souhrnně za rok 1998 na celém území státu, jednak je zde prezentováno hodnocení znečištění ovzduší v určitém časovém vývoji. Důležitou součástí je i hodnocení znečišťujících látek CO a O3, územní hodnocení těžkých kovů v prašném aerosolu a prezentace výsledků měření aromatických uhlovodíků v ovzduší.

Závěrečná část je věnována zhodnocení meteorologických podmínek v roce 1998 ve vztahu ke kvalitě ovzduší.

Hodnocení stavu znečištění ovzduší se opírá o imisní limity pro znečišťující látky uvedené v Opatření FVŽP ze dne 1. října 1991 k zákonu č. 309/91 Sb., v plném znění č. 211/1994 Sb. o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami (zákon o ovzduší). Při ročním hodnocení stavu znečištění ovzduší v této ročence je především sledován vztah zjištěných imisních hodnot k ročnímu imisnímu limitu IHr a dennímu imisnímu limitu IHd, jejichž hodnoty jsou uvedeny v následující tabulce. (Tabulka je převzata s formálními úpravami ze zmiňovaného Opatření.)

Tab. 2-1 Imisní limity platné pro území České republiky

Znečišťující látka Vyjádřená jako Imisní limity [μg.m-3]
IHr IHd IH8h IHk Obecný požadavek**
Prašný aerosol SPM 60 150   500 Koncentrace IHd a IHk nesmí být v průběhu roku překročeny ve více než 5 % případů.
Oxid siřičitý SO2 60 150   500
Oxid siřičitý a prašný aerosol SO2 + SPM   250*      
Oxidy dusíku NO2 80 100   200 Koncentrace IHd a IHk nesmí být v průběhu roku překročeny ve více než 5 % případů.
Oxid uhelnatý CO   5 000   10 000
Ozon O3     160    
Olovo v prašném aerosolu Pb 0.5        
Kadmium v prašném aerosolu Cd 0.01        

* Vypočítán aritmetický součet denních průměrných koncentrací obou složek.

** tj. 95% kvantil denních koncentrací nesmí překročit hodnotu IHd a 95% kvantil půlhodinových koncentrací nesmí překročit hodnotu IHk.

IHr - průměrná roční koncentrace znečišťující látky. Průměrnou koncentrací se rozumí střední hodnota koncentrace, zjištěná na stanoveném místě v časovém úseku jednoho roku jako aritmetický průměr z průměrných 24hodinových koncentrací.

IHd - průměrná denní koncentrace znečišťující látky. Průměrnou denní koncentrací se rozumí střední hodnota koncentrace, zjištěná na stanoveném místě v časovém úseku 24 hodin. Průměrnou denní koncentrací se rozumí též střední hodnota nejméně dvanácti rovnoměrně rozložených měření průměrných půlhodinových koncentrací v časovém úseku 24 hodin (aritmetický průměr).

IH8h - průměrná 8hodinová koncentrace znečišťující látky. Průměrnou 8hodinovou koncentrací se rozumí střední hodnota koncentrace, zjištěná na stanoveném místě v časovém úseku 8 hodin.

IHk - průměrná půlhodinová koncentrace znečišťující látky. Průměrnou půlhodinovou koncentrací se rozumí střední hodnota koncentrace, zjištěná na stanoveném místě v časovém úseku 30 minut.

U těch znečišťujících příměsí, jejichž koncentrace jsou monitorovány, ale pro které zatím nejsou stanoveny českou legislativou imisní limity, jsou jako standardy, vůči kterým by naměřené koncentrace mohly být vztaženy, použity hodnoty imisních limitů z platných (*) či navrhovaných (**) direktiv Evropské unie, příp. (pokud příslušná direktiva zatím neexistuje ani v návrhu) směrné hodnoty (***) Světové zdravotnické organizace (WHO - World Health Organisation). Jedná se konkrétně o thorakální frakci prašného aerosolu PM10, NO2, benzen a arsen v prašném aerosolu. Standardy, vůči kterým jsou naměřené koncentrace pro výše uvedené látky stanoveny, jsou prezentovány v následující tabulce. Sloupec vstup(1) obsahuje imisní limity pro rok, kdy direktivy vstoupí v platnost.

Limity kvality ovzduší podle platných i navrhovaných direktiv EU

Znečišťující látka Interval pro výpočet průměru Limit vstup(1)
[μg.m-3]
Limit pro rok
2005 [μg.m-3]
Tolerované překročení
PM10 (*) 24 hod. 75 50 Nejvýše 35 případů překročení za kalendářní rok
PM10 (*) kalendářní rok 48 40  
NO2 (*) kalendářní rok 60 40  
Benzen (**) kalendářní rok 10 5
pro rok 2010
 
As (***) kalendářní rok 0.03