Emisní bilance České republiky 2006

Úvod

Zdroje emitující do ovzduší znečišťující látky jsou v souladu s § 13, odst. 1 zákona č. 86/2002 Sb. o ochraně ovzduší celostátně sledovány v rámci tzv. Registru emisí a zdrojů znečišťování ovzduší (REZZO). Správou databáze REZZO za celou Českou republiku je pověřen ČHMÚ. Jednotlivé dílčí databáze REZZO 1-4, které slouží k archivaci a prezentaci údajů o stacionárních a mobilních zdrojích znečišťování ovzduší, tvoří součást Informačního systému kvality ovzduší (ISKO) provozovaného rovněž ČHMÚ jako jeden ze základních článků soustavy nástrojů pro sledování a hodnocení kvality ovzduší v ČR.

Stacionární zdroje jsou členěny podle tepelného výkonu a míry vlivu technologického procesu na znečišťování ovzduší nebo rozsahu znečišťování. Vedle jednotlivě sledovaných stacionárních zdrojů REZZO 1 a 2 zahrnuje skupina hromadně sledovaných stacionárních zdrojů REZZO 3 modelově vypočítávané emise z lokálního vytápění domácností, emise VOC z plošného použití rozpouštědel a ze skládek odpadů, emise TZL a NH3 z chovů hospodářských zvířat, emise NH3 z aplikace minerálních hnojiv, emise TZL z polních prací, skládek odpadů a těžby uhlí.

Bilance mobilních zdrojů zahrnuje emise ze silniční dopravy (včetně emisí TZL z otěrů a emisí VOC z odparů palivového systému benzínových vozidel), železniční, letecké a vodní dopravy a dále emise z nesilničních zdrojů (zemědělské, lesní a stavební stroje, vozidla armády, stavební stroje, údržba zeleně, apod.). Výpočet emisí z dopravy zajišťuje dle vlastní metodiky CDV Brno. Používaný modelový výpočet využívá podkladů dopravních statistik, údajů o prodeji pohonných hmot, o skladbě vozového parku a odhadech ročních proběhů jednotlivých kategorií vozidel. Emise jsou stanoveny pomocí vypočítaného podílu na spotřebě pohonných hmot jednotlivých kategorií vozidel a příslušných emisních faktorů. V souladu s metodikou pro stanovení emisí v rámci směrnice o emisních stropech jsou z provozu letadel zahrnuty pouze emise vnitrostátní a mezinárodní dopravy ze vzletové a přistávací fáze (tzv. LTO cyklus) a emise letové fáze a emise letadel pouze přelétávajících území ČR do této bilance zahrnuty nejsou.

Z podkladů energetické bilance zajišťované ČSÚ je pro výpočet emisí nesilničních zdrojů prováděn odhad spotřeby nafty zemědělských a lesních strojů (ve spolupráci s VÚZT Praha) a spotřeby nafty a benzínu pro další specifické skupiny mobilních zdrojů.

Přímé datové vstupy bilance emisí znečišťujících látek

Výchozím podkladem pro emisní bilanci za rok 2006 pro zvláště velké a velké zdroje (cca 3560 provozoven) byly údaje Souhrnné provozní evidence zdrojů znečišťování ovzduší za rok 2006, předané do ČHMÚ Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) nebo prostřednictvím Centrální ohlašovny MŽP. Pro aktualizaci údajů o emisích středních zdrojů byly využity údaje ohlášené provozovateli zdrojů úřadům obcí s rozšířenou působností (ORP).

Souhrnné výsledky

Emisní bilance za rok 2006 byla zpracována pro všechny kategorie zdrojů z aktuálních dostupných podkladů a odpovídá požadavkům na mezinárodní inventarizace emisí. Celkové emise za ČR odpovídající stavu zjištěnému cca koncem roku 2007 jsou uvedeny v ročence Znečištění ovzduší na území České republiky a ve Zprávě o životním prostředí ČR za rok 2006. Současná podoba emisní bilance zahrnuje metodické úpravy a doplnění, jejichž popis je uveden v sekci „Dokumenty“, která je součástí úvodní strany prezentace Emisních bilancí.