Byly hodnoceny pouze předpovědi, kdy pozorovaný průtok v předpovědním intervalu výrazně klesal. Pokles musel být minimálně o 0,7*(Q1 - Qa)
(Toto kritérium bylo stanoveno proto, aby se do vyhodnocení zahrnuly pouze předpovědi u povodňových situací. Kombinace hodnot 1.SPA a Qa jsou zvoleny proto, aby se zohlednily ukazatele jak průměru tak asymetrie).
Hodnotila se odchylka předpovídaného objemu odtoku od pozorovaného. Tzn. rozdělení do 5 kategorií jako je u standardního vyhodnocení na webu HPPS:
- (1) úspěšné předpovědi s podílem do +- 20%
- (2) předpovědi mírně nadhodnocené odchylka mezi +20% až +40%
- (3) předpovědi silně nadhodnocené odchylka více jak +40%
- (4) předpovědi mírně podhodnocené odchylka mezi -20% až -40%
- (5) předpovědi silně podhodnocené odchylka méně než -40%
VÝSLEDKY:
U nástupu povodňových vln převažují předpovědi, které skutečnost podhodnocují
(viz vyhodnocení HPPS).
U poklesových fází povodňových vln jsou předpovědi naopak častěji NADHODNOCENÉ.
Protože u těchto předpovědí zpravidla nemá vliv nejistota spojená s předpovědí srážek (při poklesu vodních stavů neprší), je hodnocení těchto předpovědí více odrazem úspěšnosti hydrologického modelování (model, data).
Více úspěšné jsou logicky stanice, kde je větší část předpovědi založena na výpočtu pohybu vody v korytě toku, horší jsou horní profily se srážko-odtokovým modelem.
Pokud hydrologický model podhodnotí povodňovou vlnu, pak typický důsledek po updatingu předpovědi je podhodnocená předpověď na vzestupu a nadhodnocená na poklesu (viz graf dole). To je zřejmě hlavní příčina této asymetrie (podhodnocení na vzetupu povodně a nadhodnocení na poklesu).
Zajímavé je, že toto pravidlo platí pouze pro profily počítané Aqualogem. U stanic počítaných Hydrogem je pokles naopak častěji podhodnocen. Koukněte například na stanici Raškov na
špagetové grafy.
Proč to tak je, budou asi vědět kolegové z Moravy.