ZNEČIŠTĚNÍ OVZDUŠÍ NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY V ROCE 2009
Český hydrometeorologický ústav - Úsek ochrany čistoty ovzduší



I. EMISE LÁTEK ZNEČIŠŤUJÍCÍCH OVZDUŠÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Oddělení emisí a zdrojů provádí v rámci pověření MŽP emisní bilance znečišťujících látek a skleníkových plynů. Vedle celorepublikových a sektorových bilancí jsou zpracovány rovněž bilance v územním členění (kraje, popř. okresy). Metodiky lze nalézt na internetových stránkách www.chmi.cz v sekci „Ovzduší“.

I.1 Emise látek znečišťujících ovzduší

V souladu s legislativou platnou od roku 2002 jsou zdroje znečišťování ovzduší rozděleny pro potřeby emisní bilance do jednotlivých kategorií. Podle tohoto rozdělení jsou v rámci Informačního systému kvality ovzduší (ISKO) provozovaného ČHMÚ zavedeny databáze Registru emisí a zdrojů znečišťování ovzduší (REZZO), které slouží k archivaci a prezentaci údajů o stacionárních a mobilních zdrojích znečišťování ovzduší.

Zvláště velké, velké a střední zdroje znečišťování ovzduší jsou sledovány jako bodové zdroje jednotlivě, malé zdroje plošně na úrovni krajů a obcí (pouze vytápění domácností), mobilní zdroje liniově (silniční doprava na úsecích zahrnutých do sčítání dopravy) a plošně na úrovni krajů (ostatní mobilní zdroje).

    I. Zvláště velké a velké zdroje - REZZO 1
    II. Střední zdroje - REZZO 2
    III. Malé zdroje - REZZO 3
    IV. Mobilní zdroje - REZZO 4.

Pro sběr údajů Souhrnné provozní evidence (SPE) zvláště velkých, velkých a středních zdrojů, která je podkladem pro databáze REZZO 1 a 2, byly využity formuláře, jejichž obsah byl poprvé předepsán legislativním předpisem. Provozovatelé zvláště velkých, velkých a středních zdrojů ohlašovali údaje za rok 2009 v souladu s požadavky vyhlášky MŽP č. 205/2009 Sb., která vstoupila v účinnost v srpnu 2009. Seznam údajů SPE je uveden v příloze č. 7. K výrazným změnám došlo rovněž v samotném procesu ohlašování. Podle požadavků zákona č. 25/2008 o integrovaném registru znečišťování životního prostředí (IRZ) a integrovaném systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí (ISPOP) ohlašovalo cca 2500 ohlašovatelů údaje za provozovny, náležející pod IRZ, podle datového standardu, jehož součástí byla také validační kontrola, zaměřená zejména na úplnost hlášení. Pro ohlášení bylo možné využít formulář F_OVZ_SPOJ (viz www.ispop.cz).

K termínu dokončení ročenky nejsou k dispozici konečné údaje o emisích všech sledovaných zdrojů, a proto jsou údaje o emisích za rok 2009 uvedeny v tabulkách jako předběžné.

Údaje o celkovém množství emisí základních znečišťujících látek v roce 2008, tj. tuhých znečišťujících látek (TZL), oxidu siřičitého (SO2), oxidů dusíku (NOx), oxidu uhelnatého (CO), těkavých organických látek (VOC) a amoniaku (NH3) a podíly jednotlivých kategorií zdrojů na celkových emisích jsou uvedeny v tab. I.1.1. Předběžné údaje o množství emisí základních znečišťujících látek v roce 2009 jsou uvedeny v tab. I.1.2. Vývoj celkových emisí základních znečišťujících látek v letech 1990–2009 ukazuje obr. I.1.1. V porovnání s rokem 2008 již nedošlo k výraznějším poklesům emisí sledovaných škodlivin. Jak ukazují předběžné výsledky, proti očekávání se ekonomická krize téměř neprojevila na vývoji emisí SO2. Pokles emisí byl zaznamenán u „typických“ průmyslových emisí, jako jsou TZL a CO, což souvisí pravděpodobně s poklesem výroby železa, oceli a koksu. Porovnání meziročního vývoje zdrojů HDP vybraných odvětví a předběžných údajů o emisích v letech 2008–2009 ukazuje tab. I.1.3.

V tab. I.1.4 jsou uvedeny celkové emise jednotlivých sledovaných těžkých kovů (TK) a perzistentních organických látek (POP). Emisní bilance je zpracována z podkladů databáze REZZO s využitím statistických údajů (spotřeby paliv a pohonných hmot, údaje o produkci vybraných technologií) a příslušných emisních faktorů. Mezi významné zdroje emisí TK patří energetika (velké elektrárny a teplárny), některé technologické procesy (metalurgie, výroba skla a cementu), a v případě olova také doprava. Významné emise POP pochází z malých spalovacích zdrojů, některých metalurgických procesů a emise PAH také z automobilové dopravy, výroby koksu a z obaloven živičných směsí.

Změny ve skladbě spotřeby hlavních druhů paliv zdrojů REZZO 1 v letech 1990 a 2008 jsou uvedeny na obr. I.1.2. Grafy dokumentují trvale vysoký podíl spalování tuhých paliv. Vývoj spotřeby základních druhů paliv zdrojů REZZO 3 mezi lety 1992 (údaje z bilance provedené TECO Milevsko) a 2009 (předběžné údaje) ukazuje obr. I.1.3. Změnu skladby převažujícího způsobu vytápění bytů mezi lety 1991 (údaje SLDB 1991), 2001 (údaje SLDB 2001) a 2009 (aktualizovaný stav) ukazuje obr. I.1.4.

Zpracování emisních údajů do map pomocí GIS je uvedeno na obr. I.1.5., I.1.6, I.1.7 a I.1.8. V síti čtverců 5 x 5 km jsou zobrazeny emisní hustoty oxidů dusíku, tuhých látek, oxidu siřičitého a oxidu uhelnatého. Podkladem pro mapy byly údaje o emisích ze stacionárních zdrojů (REZZO 1–3) a mobilních zdrojů (REZZO 4) za rok 2008, s územní desagregací emisí liniových zdrojů podle aktualizovaného sčítání vozidel z roku 2005.

Hodnocení emisí

Vývoj emisí znečišťujících látek, který naznačují předběžné výsledky za rok 2009, ukazuje na setrvávající tendenci snižování emisí všech znečišťujících látek. Zatímco pokles u emisí ze spalovacích zdrojů je nevýrazný, pokles technologických emisí může souviset s poklesem výkonnosti ekonomiky. Ke snížení emisí z mobilních zdrojů přispěla při takřka stálé spotřebě pohonných hmot zejména pokračující obměna vozového parku. Vliv biopaliv na hodnoty používaných emisních faktorů nebyl zatím stanoven.

Tab. I.1.1 Celkové emise základních znečišťujících látek v roce 2008 – konečné údaje

Tab. I.1.2 Celkové emise základních znečišťujících látek v roce 2009 – předběžné údaje

Tab. I.1.3 Index změny zdrojů hrubého domácího produktu a emisí hlavních znečišťujících látek

Tab. I.1.4 Celkové emise těžkých kovů a POP v letech 1990–2008

Obr. I.1.1 Celkové emise základních druhů látek znečišťujících ovzduší v České republice, 1990–2009

Obr. I.1.2 Změna skladby paliv zdrojů REZZO 1 mezi lety 1990 a 2008 (v podílech tepla obsaženého v palivu)

Obr. I.1.3 Spotřeba paliv zdrojů REZZO 3, 1992–2009

Obr. I.1.4 Změny skladby vytápění bytů – srovnání let 1991, 2001 a 2009

Obr. I.1.5 Emisní hustoty oxidů dusíku ze čtverců 5x5 km, 2008

Obr. I.1.6 Emisní hustoty tuhých znečišťujících látek ze čtverců 5x5 km, 2008

Obr. I.1.7 Emise oxidu siřičitého ze čtverců 5x5 km, 2008

Obr. I.1.8 Emise oxidu uhelnatého ze čtverců 5x5 km, 2008