Metamorfóza sněhu
Jsou dva druhy metamorfózy sněhu suchá a mokrá. U suché metamorfózy není přítomná kapalná voda a teploty jsou pod bodem mrazu.
Suchá metamorfóza má dva podruhy. První je rovnováha (equilibrium) také nazývané spékání (sintering), které se vyskytuje u sněhové pokrývky s malým teplotním gradientem. Při tomto procesu se jednotlivé krystaly spojují. Jak vodní pára ulpívá na krystalech, vyplňují se volné prostory a ostré hrany se zaoblují. V některých případech je metamorfóza tak intenzivní, že struktura krystalů přestává být patrná. Nová struktura sněhu má větší hustotu a tedy i větší vodní hodnotu sněhu na jednotku výšky sněhu. Toto je nejdůležitější typ suché metamorfózy pro hydrologii sněhu.
Druhým typem je kinetický růst (kinetic growth), který se vyskytuje u sněhové pokrývky s teplotním gradientem větším než 10°C m-1. Nově vzniklá struktura má málo propojené krystaly a menší hustotu sněhu.
U mokrého typu metamorfózy jsou teploty blízko bodu tání. Je přítomná kapaná voda a zrnka sněhu jsou přednostně ničena před velkými zrny, které se táním zaoblují. Je obtížné identifikovat původní strukturu sněhu. Opakované tání a mrznutí vytváří velké spojené shluky, jak je vidět na fotografii níže. Vodní hodnota sněhu na jednotku výšky se během tohoto procesu výrazně zvětšuje.