Vlastnosti povrchu
Charakter zemského povrchu může být v určitých místech klíčovým faktorem určujícím průběh odtoku vody. Pokud vody nemůže z různých důvodů infiltrovat do půdy, pak půdní charakteristiky ztrácí na významu. Nepropustné materiály pokrývající povrch, zhutněná půda, odlesnění, zámrz půdy jsou faktory, které ovlivňují infiltraci do půdního profilu.
Překrývání povrchu nepropustnými materiály jako je beton nebo asfalt znamená zásadní omezení infiltrace. Na plochách s intenzivní zemědělskou činností je největším omezením infiltrace tzv. zhutnění půdy. V ČR je 40% zemědělské půdy ohroženo zhutněním. Obecně většina lidských aktivit v krajině vede ke zmenšení infiltrace a tím pádem ke zhoršení odtokových podmínek (větší povodně, menší průtoky v suchém období).
Na odtok vody má vliv také odlesnění. Srážková voda není zachycována vegetací, na obnažené lesní půdě hůře infiltruje a tím rychleji odtéká. Zároveň hrozí větší snos sedimentů. Tyto rozdíly v odtoku ze zalesněného a odlesněného území se mohou při velkých povodních zmenšovat vlivem úplné nasycenosti povodí, kdy už vlastnosti povrchu nehrají takovou roli. Nepočítáme-li plochy odlesněné těžbou nebo kůrovcovou kalamitou, tak podíl lesní půdy v ČR v posledních 200 letech neustále zvolna roste a dosahuje aktuálně 1/3 rozlohy státu.
Vývoj rozlohy lesa v 8 903 srovnatelných územních jednotkách (SÚJ) Česka v letech 1845–2000 (změna procentuálního zastoupení lesních ploch). Zdroj: Databáze dlouhodobých změn využití ploch Česka